NASA, “Ay Yolculuğu” İçin Hazırlanıyor!

267

NASA, Ay’a geri dönmeye hazırlanıyor. Ama bu kez arkasında dev isimler de olacak!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump geçtiğimiz yıl yaptığı organizasyonda, NASA’yı Ay’a döndürecek bir sözleşmeye imza attı. Başkan Yardımcısı Pence ve NASA Yöneticisi Jim Bridenstine bu eylemi sonuna kadar destekliyorlar.

NASA‘nın amacı bu kez aya yalnız gitmek değil; büyük firmaları da arkasına alacak. Amerika Uzay Ajansı yaptığı açıklamada, “ABD şirketleriyle çalışmak, uzun vadeli bir bilimsel çalışmaların önünü açıyor. Buna ek olarak Ay ve Mars’ta insan keşiflerinin gerçekleştirilmesinin bir sonraki adımını temsil ediyor” ifadelerini kullandı.

NASA, gerçekten de dev firmalarla çalışıyor: Lockheed Martin’in yanı sıra Astrobotic Technology, Deep Space Systems, Draper, Firefly Aerospace, Intuitive Machines, Masten Space Systems, Moon Express and Orbit Beyond gibi dev şirketler Ay seyahatine yatırım yapacaklar.

NASA, teklifleri değerlendirirken fizibilite, fiyat ve zamanlama gibi faktörleri değerlendiriyor. CLPS sözleşmeleri önümüzdeki 10 yıl içinde 2.6 milyar dolar değerinde olacak.

ABD, Ay’ı hedef  alan tek ülke değil. Çin, Japonya ve İsrail üçlüsü “Ay Görevleri” düzenlemeye niyetli. NASA ise, “Ay görevlerinin” önümüzdeki yılın başlarında gerçekleşebileceğini iddia ediyor. Ajans, “Görevimiz, insanların ay yüzeyine dönmeleri için gerekli olan arazi ve diğer keşif sistemlerinin gelişimini yapılandıracak ve Mars’a gönderilecek astronotları bilgilendirecek nitelikte.”ifadelerini kullanıyor.  Bridenstine, “Kararımız, Amerika’nın geri kalanının yüzeye çıkmasında somut ilerlemeyi işaret ediyor. NASA‘nın görevi muazzam veriler elde etmek ve bu verileri Mars’ta kullanmak yönünde” açıklamasında bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Etmek Daha fazla oku