Türkiye’nin ilk astronot Alper Gezeravcı kimdir?

7

Alper Gezeravcı kimdir, nereli soruları uzay yolculuğu heyecanı ile gündeme gelen konulardan oldu. Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, 18 Ocak gecesi Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) doğru yola çıkacak. Türk Hava Kuvvetleri’nde savaş pilotluğu yapan Gezeravcı, uzayda 13 farklı bilimsel deneye imza atacak. Gezeravcı, Türk Hava Harp Okulu’nda elektronik mühendisliği okudu ve Dayton, Ohio’daki Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde eğitim gördü. Peki, Alper Gezeravcı kimdir, kaç yaşında, nereli? Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı uzayda kaç gün kalacak? İşte, Türk astronot Alper Gezeravcı’nın hayatı, biyografisi ve eğitimi hakkında ayrıntılı bilgiler.

 

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı hayatı ve biyografisi ile Türkiye’nin dikkat çeken isimleri arasında yer alıyor. Türkiye’nin uzaya ilk kez insan gönderme projesi kapsamında Mersin’in Silifke ilçesinde dünyaya gelen savaş pilotu Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün kalacak. F-16 Pilotu – Standardize Filo Akademik Kol Komutanı olarak görevler yapan Alper Gezeravcı, ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü Harekat Araştırması’nda yüksek lisans yaptı. Peki, Alper Gezeravcı kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın hayatı hakkında merak edilen bilgiler.

ALPER GEZERAVCI KİMDİR?

Alper Gezeravcı 2 Aralık 1979’da Mersin Silifke’de dünyaya geldi. Türk askerî pilottur. Gezeravcı, Recep Tayyip Erdoğan tarafından Nisan 2023 sonlarında yapılan bir duyuru ile,[2] 2023 yılının son çeyreği için planlanan SpaceX Axiom Space-3 misyonu kapsamında uzayda 14 gün geçirecektir.

Alper Gezeravcı, Hava Kuvveleri Komutanlığı’nda önemli başarılara imza atmış önemli bir Türk pilotudur. ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü Harekat Araştırması’nda yüksek lisans yaptı. F-16 Pilotu – Standardize Filo Akademik Kol Komutanı olarak görev yaptı.

AMCA: ÇOK HEYECANLIYDI

Alper Gezeravcı’nın amcası Eşref Gezeravcı, Alper Gezeravcı’nın eğitim hayatında çok çalışkan olduğunu belirtirken, “Günü gününe ödevlerini yapan bir insandı. Yapacağı bir şeye karar verdiğinde her zaman arkasında dururdu. Kendisine ve Türkiye adına başarılar dilerim. Eş, dost ve akrabaları, Türk milleti olarak gurur duyuyoruz. Candan kutluyoruz. Yolu açık olsun, kucaklayıp öpüyoruz. Önceki gün görüştük kendisiyle. Çok heyecanlıydı. Bütün testleri geçip, başarılı olduğunu izliyoruz, takip ediyoruz aylardır. Kendisi askeri birlikte pilot olduktan sonra 22 yıldır görev yapıyor. Binlerce kişinin arasından seçilerek bugünlere geldi. Uzaya gidecek ilk Türk olmasından dolayı gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Alper Gezeravcı’nın halasının kızı Özlem Gezeravcı da çok mutlu ve gururlu olduklarını belirtti. Gezeravcı, kuzeniyle uzaydan dönünce görüşeceklerini kaydetti.

ALPER GEZERAVCI UZAYDA KAÇ GÜN KALACAK?

Türkiye’nin İnsanlı İlk Uzay Misyonu kapsamında Alper Gezeravcı, Ocak ayındaki fırlatmanın ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün kalacak, 13 farklı bilimsel deneye imza atacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, biyoloji, tıp, malzeme bilimi ve genetik gibi alanlarda gerçekleşecek deneylerden birinin Muş Bilim ve Sanat Merkezindeki öğrenciler tarafından hazırlandığını duyurmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Etmek Daha fazla oku