Damar Damar Üstüne Binmesi Nedir ? Neden Olur ?

1.127

Genelde sıklıkla duyduğumuz aniden gelişen bir damar hastalığı türüdür. Buna bağlı çeşitli faktörler söz konusudur. Genellikle akut şekilde sinsice meydana gelir, ani gelişimi söz konusu olduğundan, hızla ağrı oluşumu damar üstünde gelişir. Genel olarak damarların üst üste bindiği bölgede şiddetli morarma ve kızarma gözlenmektedir. Kronik bir hal alan bu durum ciddi sağlık habercisi olabilir.

Söz konusu sağlık ise erken müdahale her zaman tedavinin hızlı cevap vermesini sağlar. Böyle durumla genellikle stresli durumların fazla olduğu zamanlarda nükseder ve çoğalır. Damar damar üstüne binmesi aniden gelişen ve dengesiz bir hareket sonrasında gelişir. Tabii ki altta yatan değişik nedenlerde söz konusu olabilmektedir. Damar damar üstüne binmesi geliştiğinde ilk iş olarak uzman bir hekimden destek almalı ve bunun nedenlerinin ne olduğunu detaylıca öğrenmeniz gerekir. Peki hangi durumlarda bu durum gelişir? isterseniz buna neden olan durumları ele alalım.

Travma Kaynaklı Nedenlerin Gelişmesinde Damar Damar Üstüne Biner!

İstenmeyen kazaların geliştiği dönemlerde el, kol ve bacaklarını şiddetli bir şekilde bir yerlere vurması, kemik ve damar yapısını olumsuz bir şekilde etkiler.Kısa süreli olarak meydana gelen ve çok can yakan bu durum ciddi ağrıların meydana gelmesine sebep olur.Genellikle alınan darbenin boyutu büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre değişim gösterir. Büyük olması iç kanamalara bile neden olabilir.

Darbenin ağır olması damarların yırtılmasına da neden olabilir. Damar yırtılması ve hasar görmesi son derece zararlı bir durum olarak gözlemlenmektedir. Darbe alınan bölgeye yapılan ilk müdahaleler çok önemlidir. Bu hadiseden hemen sonra, hasta en iyi şekilde dinlenmeli, istirahat etmesi gerekir. Böylelikle sağlam bir şekilde dinlenmeye çekilen beden, rahatlığa kavuşur. Damarlarında dinlenmeye ihtiyacı vardır. Aniden yapılan hareketler, düşmeler travmalar damar damar üstüne binmesini için etkili bir sebeptir.

Damar Hastalıklarından Kaynaklı Hastalıklara Bağlı Nedenlerde Bu Durum Söz Konusudur !

Damarın patolojik ve fizyolojik yapısı, beslenmeye dayalı bozukluklar ve diğer nedenlerde hastalık hızlıca ilerleyebilir. Kas ve dokularda ağrılar oluşabilir. Bu durumda damar sertliği ve damar akışının gidişatı değişimler gösterebilir..Özellikle yaşın ilerlemesi ve sağlıksız bir yaşantı bu durumu tetikler. Damar tıkanıklığı hastalıklarında damar damar üstüne binmesi çok fazla yaşanır. Hatta kronik bir hali alabilir.Böyle bir durumda semptomun derecesine göre bakım moduna geçilmeli ve bu rahatsızlığın ortadan kaldırılması için gerekli tedbirler sağlanmalıdır.

Damar hastalık kaynağının tedavi edilmemesi durumunda ciddi sağlık problemleri ortaya çıkar. Sağlıklı bir yaşam için sizi rahatsız eden her durumu mercek altına alın ve bir uzman hekimden tam olarak neye bağlı bir durum olduğunu öğrenin.Damar damar üstüne binmesinin diğer nedenleri ise, yanlış hareket, sporda zorlama ve baskılar, ağır işlerin yapılması, sağlıksız ve yağlı gıdaların alınması, asitli gıdaların alınması, her türlü kansızlığa mahal veren durumlar, yorgunlukta ve fazla hareketsizlik durumlarında meydana gelir. Bu durumları atlatmanın en doğal yolu ,vücudu dinlendirmek, sağlıklı beslenmektir. Eğer durum artarsa ve ağrılar damar üzerinde çoğalırsa bu durumda hemen doktora görünmenizde fayda vardır. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
doktorsitesi.com
uzmandoktor.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Etmek Daha fazla oku