İnteraktif Pazarlama Nedir? Nasıl Uygulanır?

100

İnteraktif pazarlama stratejisi; tüketicilerin de pazarlama sürecine katıldığı bir pazarlama tekniğidir. Bu pazarlama stratejisinde insanlarla oyunlar, yarışmalar, sosyal medya ve diğer kaynaklar aracılığıyla iletişim kurulur. Dijital imkanlar, interaktif pazarlama yapan firmalar açısından büyük bir nimettir. Dijital dünyada insanların geçirdiği vakitler ve yaşamış oldukları deneyimler dikkate alınırsa interaktif pazarlama türü firmalar açısından oldukça kazançlı ve avantajlı bir pazarlama türüdür. Bu pazarlama sürecinde tüketicileri markanıza bağlayabilir aynı zamanda çevrimiçi etkileşimle de marka imajını yükseltebilirsiniz.

Birçok pazarlama faaliyetinin çıkış noktası interaktif pazarlamadır. Çünkü insanlar internet üzerinden arzu ettikleri bilgiye kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Özellikle de bilgiler viral bir hale geldiği zaman kısa sürede geniş kitlelere yayılabilir. Çevrimiçi araçlar sayesinde de tüketicilerin istek ve beklentileri kolayca öğrenilip karşılanarak marka bilinirliği arttırılır.

İnteraktif Pazarlama Türleri Nelerdir?

İnteraktif pazarlama tekniği kullanılan araçlara göre farklılık göstermektedir. Bu farklılık gösteren ve interaktif pazarlamada kullanabilecek olan yöntemler ise şu şekildedir:

Arama Motoru Pazarlaması: İnternet sitelerini arama motorları aracılığıyla daha görünür bir hale getirmek için optimize ederek sonuç sayfalarında daha üst sıralara çıkarıp bir pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz. Ancak bu süreç, sonuç sayfalarında yer alan reklamları da içine alan bir süreçtir.

Mail Pazarlaması: Mail servisleri aracılığıyla reklamlar vererek ve tüketicilere kişiselleştirilmiş bildirimler ulaştırarak bir pazarlama anlayışı geliştirebilirsiniz. Mail pazarlaması, potansiyel müşterilere doğrudan ulaşma konusunda kullanılan en ekonomik yöntemlerden biridir. Firmalar bu yöntem sayesinde eski müşterilerine kolaylıkla ulaşabilir.

Blog Siteleri: İnteraktif pazarlama faaliyetlerinin bir çeşidi de blog siteleridir. Blog sitelerinde özel fırsatlar ve yeni ürünler sunarak, ürün veya hizmetleri tanıtarak insanlara ulaşabilme şansı yakalayabilirsiniz.

Sponsorluk: İnternet ortamında köklü bir geçmişe sahip firmalarla ortaklıklar kurabilirsiniz. Bu firmalar sizi potansiyel müşterilere ulaştıracaktır.

Widget: Basit bir şekilde oluşturulan Widget, internet kullanıcılarına ürün ve hizmetlerinizi kolayca tanıtabilmenizi sağlayacaktır.

Anahtar Kelime Odaklı Reklam: Sosyal mecralarda belli bir hedef kitleyi amaçlayarak çeşitli reklamlar verebilirsiniz. İnsanların gereksinimlerine uygun olan reklamları doğru anahtar kelimeler ile kodlayarak insanlara kolayca sunabilirsiniz.

Oyunlar: Tablet ve akıllı telefon gibi cihazlarda çevrimiçi oyunlar aracılığıyla reklamlar vererek gelirlerinizi iki katına çıkarabilirsiniz.

Sosyal Medya: Firmalar; Twitter, Facebook gibi sosyal mecralar üzerinden belirlemiş olduğu hedef kitlesiyle direkt bir şekilde bağlantı kurabilir. Böylelikle milyonlarca kişiye kolay bir şekilde erişim sağlanabilir.

İnteraktif Pazarlama Nasıl Yapılır?

İnteraktif pazarlama süreci, dijital imkanlar doğrultusunda yapılabildiği için belli alanlarda profesyonellik gerektirmektedir. Bu bakımdan kazandıran ve profesyonel bir interaktif pazarlama politikası için pazarınızı iyi seçmeli, belirlemiş olduğunuz hedef kitlenizin ihtiyaç ve isteklerini çok iyi tanımalı ve elde edeceğiniz sonuçları ise doğru araçlarla değerlendirmeniz gerekir.

İnteraktif pazarlama aşamalarından ise şu şekilde bahsedebiliriz:

Hedeflerinizi Belirleyin

İnteraktif pazarlama faaliyetlerinin ilk aşaması hedef belirlemektir. Bu hedef belirleme sürecinde ise ilk önce doğru analizler yapılmalıdır. Bunun için de profesyonel araçları kullanmanız çok yerinde olacaktır. Belirlenen hedefler mutlaka ulaşılabilir, gerçekçi ve güncellemeye uygun olmalıdır. Ayrıca hedef belirleme sürecinde rakipler, anketler ve sektörler detaylı bir şekilde incelenebilir.

Hedef Kitleyi Tanıyın

Pazarlama sürecinin önemli kısımlarından biri de belirlenen hedef kitlenin iyi bir şekilde tanınmasıdır. Hedef kitle hangi platformda ve ne zaman vakit geçiriyor, insanlar neyi istiyor ve talep ettikleri şeylere ne kadar ödüyor, hangi iletişim mecralarından alınan dönüşler ne kadar, insanların satın alma davranışları ne durumda gibi bütün detayları interaktif pazarlama yapmaya başlamadan önce belirlemeniz gerekir.

Pazarlama Stratejilerinizi Belirleyerek Uygulayın

İnteraktif pazarlama, pek çok kanalı bir arada kullanabileceğiniz oldukça zengin bir pazarlama yöntemidir. Bu bakımdan yapılan analizlerden sonra sizi, belirlemiş olduğunuz hedeflerinize ulaştıracak ve hedef kitlenize arzu ettiğiniz aksiyonu yaptıracak olan planlamaları gerçekleştirmelisiniz.

Faaliyetlerinizi Analiz Edin

Tüm pazarlama faaliyetlerinde olduğu gibi interaktif pazarlamada da kurmuş olduğunuz sistemin satış yapıp yapmadığını çok iyi bir şekilde değerlendirmeniz gerekir. Sonrasında ise yaptığınız pazarlama faaliyetlerinde elde ettiğiniz verilerden ve şikayetlerden yola çıkarak çalışmalarınızı optimize edin.

İnteraktif Pazarlamanın Olmazsa Olmazları Nelerden Oluşur?

İnteraktif pazarlama yönteminde kullanılması gerekli olan detaylar şu şekildedir:

 • Kişiselleştirme,
 • Çoklu medya kullanımları,
 • Hikaye-senaryo,
 • Kullanıcı izinleri,
 • Kullanıcıya benimsetme interaktif pazarlamanın olmazsa olmazlarıdır.

İşletmelerin Kullanmış Oldukları İnternet Tanıtım Araçları Nelerdir?

İşletmelerin hedef kitleye pazarlayacağı hizmet ve ürünleri tanıttığı internet tanıtım araçları şunlardır:

 • Elektronik postayla tanıtım yapmak,
 • Sektöre ait portal niteliğindeki platformlara üye olmak,
 • SEM,
 • SEO,
 • Arama motorlarına reklam vermek,
 • Sektörel ya da sektör dışı sitelerde reklam yayınlamak,
 • Klasik veya yazılı medyada tanıtım yapmak
 • Sosyal medya uygulamalarında ağ oluşturucu etkinlikler işletmelerin kullandığı internet tanıtım araçlarıdır.

İnteraktif Pazarlama Yönteminin Zor Yanları Nelerdir?

İnteraktif pazarlamayı kullanırken işletmelerin aşması gereken engeller arasında, bütün müşteri verilerine erişimin olmamasıdır. Bireysel müşteri zekası olmadan işletmeler, müşterileri tam anlamıyla göremezler. Bu bakımdan interaktif pazarlama, farklı müşteri bilgilerine sahip kuruluşlar için zor bir girişimdir. Çünkü depolardaki veriler, iletişim merkezi uygulamaları, CRM sistemleri, sosyal etkinlikler ve veri gölleri sessiz kalır ve kurumlar, mevcut olan her kaynaktan çeşitli verileri toplayan bir tüketici deneyimi platformuna sahip olmadıklarında, tüketicileri bireysel bir düzeyde tanımak adına mücadele eder.

İnteraktif Pazarlama Yönteminin Faydaları Nelerdir?

İnteraktif pazarlama yöntemi sayesinde kuruluşlar, müşteri ihtiyaçlarını karşılama şanslarını büyük ölçüde artırırlar. Ayrıca interaktif pazarlama, tüketici davranışları ve isteklerinden meydana geldiği için ortaya çıkabilecek olan riski azaltarak satışları artırır. Bunun yanında interaktif pazarlamayla ilişkili olan kişiselleştirme, daha yüksek gelir ve daha fazla dönüşüm sağlar. Genel anlamda, interaktif pazarlama yöntemi; müşteri memnuniyetini ve satışları artırabilir, pazarlama maliyetlerini büyük ölçüde düşürebilir ve bu sayede otomatik pazarlamaya kapı açabilir.

Yazar: Sevinç Urgenç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Etmek Daha fazla oku