Meta göz göre göre eriyor! Hisse rakamları iç açmadı

Meta göz göre göre eriyor! Hisse rakamları iç açmadı

16

Önceden Facebook olarak bilinen ve adını Meta olarak değiştiren platformun karı gün geçtikçe azalıyor. Facebook net karı, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 8 azalarak 10,3 milyar dolara geriledi.

Meta adına geçtiği zamandan beri ilk bilançosunu sunan Facebook’un net kârı, geçen yılın son çeyreğine kıyasla yüzde 8 azalarak 10,3 milyar dolara gerilemiş durumda. Hisseleri düşen şirketin adını değiştirmesi görünüşe göre işe yaramamış.

Meta, 2021 yılının ekim-aralık dönemine ait bilançosunu açıkladı. Açıklanan rapora göre rakamlar bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 20 artışla 33,7 milyar dolara çıkmış. Şirketin 2021 yılı genelinde elde ettiği gelir ise bir önceki yıla göre yüzde 37 artarak 117,9 milyar dolara yükselmiş durumda ancak rakamlar şirketin beklentilerini karşılamıyor.

Meta göz göre göre eriyor! Hisse rakamları iç açmadı

Meta, bu yılın ilk çeyreğinde gelirinin 27 milyar dolar ile 29 milyar dolar arasında olmasının beklendiğini söylemişti. Analistler, şirketin ilk çeyrek gelir tahminin 30,2 milyar dolar civarında olmasını bekliyordu. Açıklanan rakamlara göre hisse başına kârı beklentilerin altında kaldı. Şirketin net kârı ise geçen yılın son çeyreğinde yüzde 8 azalış göstererek 10,3 milyar dolara geriledi.

Şirket sadece adını değiştirmekle kalmayıp stratejisinde de bazı değişikliklere gitti. Yeni metaverse stratejisi için sanal gerçeklik ve akıllı gözlükler gibi ürünlere 10 milyar doların üzerinde para harcadı. Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg, isim değişikliği ile birlikte yeni vizyonlarını da açıklamıştı. Ancak bu durum şirketin işine yaramamış olacak ki dördüncü çeyrek bilançosu iç açıcı rakamlar sunmadı. Bu rakamların ardından şirketin hisseleri de yüzde 20’nin üzerinde değer kaybetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Etmek Daha fazla oku