Elon Musk, fiyatıyla dudak uçuklatan yeni Starlink hizmetini duyurdu!

Elon Musk, fiyatıyla dudak uçuklatan yeni Starlink hizmetini duyurdu!

5

SpaceX, Starlink uydu internet hizmeti için 500 Mbps hızlarına çıkabilen ve fiyatıyla dudak uçuklatan yeni Premium hizmetini tanıttı.

Elon Musk, uzun bir süredir uydu internet hizmeti Starlink üzerinde çalışıyor. Hatta bu proje yüzünden Çin gibi bazı ülkeleri karşısına aldı ve uluslararası arenada kafa kafaya geldi. Fakat Musk ve SpaceX bu konuda oldukça kararlı olduğunu yine ortaya koydu. Şirket son olarak bugün, Premium hizmetini kullanıcılarla paylaştı. İşte detaylar…

SpaceX, Starlink uydu internet hizmeti için daha yüksek performansa sahip Premium paketini kullanıma sundu. Fakat fiyatı da bir hayli yüksek. Açıklanan ilk verilere göre bu yeni hizmet, geçtiğimiz dönemde 50 ila 250 Mbps arası alan kullanıcıların 500 Mbps hızlarına çıkabilmesini sağlayacak.

Buna ek olarak, yeni Premium paket sayesinde yükleme hızında 10 ila 20 Mbps arasında bir değer alan kullanıcılar, artık 20 ila 40 Mbps arasında hızlara ulaşabilecek.. Gecikme süresinin ise 20 ila 40 ms (milisaniye) olduğu belirtiliyor.

Fiyatına baktığımızdaysa Starlink, standart plan için aylık 99 dolar bir ücret talep ediyor. Fakat Premium paket için bunun 5 katını istiyor. Yani 500 Mbps hızlarına çıkmak isteyen kullanıcıların aylık 500 dolar ödemesi gerekecek.

Tabii iş sadece bununla bitmiyor. Temel plana katılan kullanıcılar anten ve diğer donanımlar için 499 dolarlık bir ödeme yapıyorlardı. Fakat Premium paketi seçen kişilerin, yine benzer anten ve donanımlar 2 bin 500 dolar ödeme yapması gerekecek. Ayrıca 500 dolar da bir depozito ücreti olduğu söyleniyor.

SpaceX, yeni hizmetinin zorlu hava koşullarında daha iyi çalışacağını ve müşterilerin 7/24 öncelikli destek alacağını söyledi. Ayrıca, yaşadığı konum itibariyle devamlı olarak karlı ve yağışlı bölgelerde bulunan veya seyrek nüfuslu, nispeten şehirlere uzakta yaşayan kişilerin satın alabileceği en yüksek hızları sadece kendilerinin sunduğunu belirtti.

Şirket, geçtiğimiz Ekim ayında Starlink’in resmen betadan çıkacağını duyurmuştu. Kısa bir süre önce de orijinal yuvarlak olandan çok daha küçük ve daha ince yapıdaki yeni bir dikdörtgen uydu çanağı tanıttı. Ayrıca SpaceX, yeni Premium antenin bundan daha büyük olduğunu ve en yoğun ağ kullanımı zamanlarında bile kritik işlemler için bant genişliğinin sağlanmasına yardımcı olacağını söylüyor.

Starlink, Ocak ayının ortasından itibaren yaklaşık 1.500’ü halihazırda yörüngedeki yerine yerleşen, toplamda 2 binden fazla uyduyu başarıyla fırlattı. Ayrıca mevcut sistemin, halihazırdaki sayının 3 katı olan 4 bin 400 ü geçen uyduya kadar destek vereceği de belirtiliyor.

 

Şirket, yeni Premium paketi satın alan kullanıcılar için uygun ekipmanların 2022’nin 2. çeyreğinde, yani Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleştirileceğini söylüyor. Tabii ülkemizde bu hizmetin standart paketle birlikte mi yoksa daha sonraki bir tarihte mi geleceği belirsizliğini koruyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Etmek Daha fazla oku