Elektronik Atıklara Çözüm Bulundu !

551

Elektronik Atıklara Çözüm Bulundu !

 

Dünya genelinde gittikçe artan e-atık sorunlarına çözüm amacıyla araştırmacılar biyolojik olarak parçalanabilme özelliği olan devre geliştirdiler. Basit bir şekilde selüloz devreleri parçalamak için sirke yeterli olabiliyor.

Elektronik Atıklara Çözüm Bulundu !

Bugün için dünyada giderek artan e-atık problemlerine dikkat çekildiğinde dünya çapında yıllık 50 milyon ton e-atık üretildiği ortaya çıktı. Bu e-atıkların maliyeti baz alındığında sadece ABD üzerinde elden çıkarılan elektronik ürünlerin 60 milyon dolarlık altın ve gümüş içerdiği tahmin ediliyor. Genele bakıldığında e-atık oranındaki ciddi artış bu atıklara özel yeni geri dönüşüm yöntemleri üzerinde çalışılması gerekliliğini ortaya çıkardı. Stanford ve Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli bilim adamları, devreleri biyolojik olarak parçalanabilir hale getirdiklerinde e-atık probleminin çözümüne büyük katkı vereceğini düşünüyor. Özellikle bitkilerde bulunan selüloz, demir bazlı elektrotlar kullanılarak karbon bazlı bileşiklerle beraber yarı iletken yapısına formüle edielceği belirtildi. Bu devre işlemi tamamlanınca ise bu düzeneğe sirke eklemek işlemin tamamlanmasına neden olacak. Böylece zayıf bir asit kullanılarak e-atık oluşumunun önüne geçilebileceği düşünülüyor. Geliştirilen devreler şimdilik yeteri kadar düşük maliyette olmasa da yakın gelecekte geliştirilerek kullanılabilir hale ve maliyete getirilebileceği düşünülüyor.

 

Biyolojik olarak parçalanabilen devre

Bitki elyaflarında bulunan selüloz, demir bazlı elektrotlar kullanılarak karbon bazlı bileşiklerle birlikte yarı iletken yapısına formüle edilecek. Devre işlemini tamamladığında ise tek yapmak gereken sirke eklemek olacak. Böylelikle, zayıf bir asit kullanarak e-atık oluşumunun önüne geçilecek.

Bu devreler, henüz yeteri kadar düşük maliyetli olmasa da sadece 3-4 yıl içinde ticari olarak kullanılabilir düzeye gelecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Etmek Daha fazla oku