IBM Yeni 5nm Çiplere 30 Milyar Transistör Sığdırmayı Başardı

420

Günümüzde en küçük ve en gelişmiş çipler ancak 10 nanometrelik transistörler içeriyor. İşte IBM 5 nm’lik çipler yaratarak bunun ötesine geçmek için çalışmalara başladı. Bunu aşmak içinse standart FinFet mimarisi yerine 4 nano yapraklık istifler kullanarak tırnak boyutunda alana 30 milyar transistör sığdıracak. Böylece hem güç, hem verimi arttıracak.

Moore yasası ilk 1970lerde ortaya atıldığında her iki yılda bir transistör sayılarının iki katına çıkacağını gösteriyordu. Bugüne kadar bu eğilim devam etse de, geçen zamanda gittikçe yavaşladı. Şu an kullanan teknoloji de 14 nm standart olsa da, Intel ve Samsung cephesinde bazı son teknoloji ürünlerde 10 nm’lik transistörler kullanılabiliyor.

Fakat en son 2015’de IBM, GlobalFoundries ve Samsung işbirliğiyle çiplerde 7 nm’ye kadar inen bir prototipi sergilemişti. Bu tırnak büyüklüğündeki çipte 20 milyar transistör mevcuttu. Yeni üretim teknikleri ve materyalleri sayesinde bu teknoloji 2019 gibi pazara sunulabilir olacak.

İşte aynı grup şirketleri bunun da ötesine geçerek, sadece 5 nm boyutunda ve fazladan 10 milyar transistör içeren bir çip yarattı. Mevcut üretim teknikleri sayesinde bu boyut 5 nanometreye kadar inebilse de, geliştiriciler eski tekniğin yerine yeni bir işlemci mimari geliştirdiler.

FinFET Teknolojisi Eskidi

2011’den beri yarı iletkenler FinFET teknolojisini kullanıyorlar. Bu transistörler akım taşıyan üç kanala sahip bir yüzgeç gibiler. Fakat bu teknolojide yüzgeçler küçüldükçe limite yaklaşıldı ve performans artışı durdu.

İşte 5nm çiplerde istiflenmiş silisyum nano yapraklar kullanılarak, 4 kapı boyunca sinyaller yollanabiliyor. Ekstrem UV litografi kullanılarak, silikon plaka üzerine daha yüksek enerjili dalga boyuna sahip şablonlar işlenebiliyor. Yani bu sayede çip üzerine daha ince detaylar işlenerek, mevcut litografi işlemlerine benzemeyecek şekilde, çiplerin performans ve gücü üretim boyunca ayarlanabiliyor.

10 nm çiplere oranlar 5nm prototipler tam güçte % 40 daha fazla performans sergiliyor ve % 75 daha fazla güç tasarrufu yapıyor. Böylece daha verimli, daha küçük ve daha güçlü cihazlar yapılabilir. 7 nm işlemciler 2019 gibi çıkacak, fakat 5 nm çipler için 4 yıl daha var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Etmek Daha fazla oku