İlk insan tahmin edilenden 100 bin yıl önce de vardı

268

 

İlk insan tahmin edilenden 100 bin yıl önce de vardı

‘Homo sapiens’in hikayesinde yeni keşif: İnsanlığın tarihi 100 bin yıl ‘geri attı’

İlk insanın (Homo sapiens) geçmişinin 200 bin yıl öncesine dayandığı tahmin ediliyordu. Ancak Fas’ta bulunan yaklaşık 300 bin yıllık fosiller insanın yeryüzündeki varlığının çok daha eski olduğunu ortaya koyuyor.

Max Planck Enstitüsü – İlk insan tahmin edilenden daha yaşlı

Alman bilim insanlarının yönetiminde görev yapan uluslararası bir araştırma grubunun Fas’ın kuzey batısında keşfettiği bazı fosiller, ilk insanın ortaya çıkış hikayesinin tahmin edilenden 100 bin yıl daha önceye dayandığını ortaya koydu. Almanya’nın Leipzig kentindeki Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nden Paleoantropolog Jean-Jacques Hublin ile birlikte çalışan bilim insanlarının bu konudaki araştırmaları saygın İngiliz bilim dergisi Nature’da yayınlandı.

 İlk insanının 200 bin yıllık geçmişi olduğu sanılıyordu

Bulunan fosiller “sansasyon” diye nitelendiriliyor. Çünkü şimdiye kadar ilk insana ait olduğu saptanan Etiyopya’ya bağlı Omo Kibish’de bulunan fosillerin 200 bin yıllık bir geçmişi olduğu tahmin ediliyordu.

Paleoantropolog Jean-Jacques Hublin, “Uzunca bir süre ilk insanın evriminin yaklaşık 200 bin yıl önce Afrika’nın doğusunda başladığını tahmin ediyorduk. Ama şimdi elimize geçen veriler ilk insanın bundan yaklaşık 300 bin yıl önce tüm Afrika kıtasına yayılmış olduğunu gösteriyor” diyor.

Paleoantropolog Jean-Jacques Hublin Fas’ta bulunan fosilleri gösteriyor

Şimdiye dek genel olarak kabul gören “Afrika’dan Dışarı” (Out of Africa) adlı teori, modern insanın (Homo sapiens) 200 bin yıl önce Afrika’da ortaya çıktığı ve 100 bin yıl kadar önce de Afrika’dan dünyanın diğer kısımlarına yayılmaya başladığını savunuyordu.

Metro’daki insandan farkı yok

Bilim adamı Hublin “çok önemli” bulgular keşfettiklerini, bunlar arasında bir “insan suratının” kalıntıları ile “Afrikalı ilk insanın en güzel alt çene kemiklerinden birinin” var olduğunu belirtiyor. Paleoantropolog Hublin, “Bu en eski ilk insan bugün metroda karşınıza çıkabilecek herhangi birinin yüzü gibi, bu kişiye şapka giydirilse bugünkü modern insandan ayırt edilemez” diye konuşuyor.

Ancak Hublin keşfedilen fosildeki kafatası boşluğunun  bugünkü insandan büyük farklılık gösterdiğini belirtiyor ve “Bugünkü biçime (morfolojiye) gelinmesi için aradan uzunca bir evrim sürecinin geçmesi gerekiyordu” diye de ekliyor.

Fosiller Fas’taki Cebel İrhud’da bulundu

Bilim insanları söz konusu bu çok önemli olarak nitelendirilen fosilleri Fas’ın başkenti Rabat’ın 400 kilometre güneyindeki Cebel İrhud’da keşfettiler. 1968 yılında da aynı yerde bir çocuğun fosili bulunmuş ve buna “İrhud 3” adı verilmişti. Önceleri bunun 40 bin yıllık bir fosil olduğu, daha sonra ise 160 bin yıl öncesine dayandığı kaydedilmişti.

Ancak bilim adamı Hublin bulunan fosilin geçmişine ilişkin bu saptamalar konusunda kuşku duymuştu. 2004 yılından bu yana yapılan kazılarda yeni tarihleme yöntemleri ile yeni fosiller gün ışığına çıkartıldı.

KESİCİ ALETLER BİLİM İNSANLARINA YOL GÖSTERDİ

2004’ten bu yana Hublin ve meslektaşları, Cebel İrhud’da çalışmalarını sürdürüyor. Hemen hemen aynı dönemde ölen 5 kişiye ait kafatası kemikleri dahil olmak üzere çok sayıda fosil bulundu. Bölgede bunlarla birlikte kesici aletler de bulunmuştu ve çoğu yanmış görünüyordu. Bilim insanlarına göre bu bölgenin sakinleri büyük ihtimalle yemek pişirmek için ateş yakıyordu ve bu aletler yerin altına gömülüyordu.
Bilim insanları ısılışıldama (termolüminesans) yöntemiyle aletlerin kaç yıl önce yakıldığını araştırdı ve 300 bin yıl yanıtını aldı. Bunun üzerine bölgede bulunan kafataslarının da aynı yaşta olması gerektiği fikri oluştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Etmek Daha fazla oku