Instagram Etkileşiminizi Arttırmanın 7 Yolu

421

Facebook, Instagram üzerinde yaptığı yeni değişikliklerle birlikte, kullanıcıların etkileşim sayılarında ciddi bir düşüş yaşanmasına neden oldu. Öncelikle sahte takipçilere yönelik değişiklikler yapan sosyal medya platformu, yeni algoritmasıyla birlikte etkileşim şekillerinde de değişikliğe gitti.

Sahte hesaplara yönelik yapılan değişiklikle birlikte atılan bir başka önemli adım ise gönderilerin diğer kullanıcılara gösterilme oranında yapıldı. Daha önce her gönderi, beğeni ve etkileşim sayısına bakılmaksızın, belirli sürelerle bütün takipçilerin büyük bir kısmına gösteriliyordu. Güncellemenin ardından Instagram, yüksek takipçili hesaplardan yapılan paylaşımların, kısa süre içerisinde yüksek beğeni almaması durumunda, daha az gösterileceği yeni bir sisteme geçti. Biz de yeni sistemde etkileşimlerinizi arttırmak için kullanabileceğiniz 7 yolu derledik.

1- Sahte takipçilerden kaçının

Sahte takipçi pazarının çok büyüdüğünü ve Instagram’a zarar verdiğini gören yetkililer, öncelikli hedefleri olarak takipçi sayılarını belirlemişlerdi. Uzun süren denemelerin ardından, sahte kullanıcıları belirleyen ve sahte kullanıcı yoluyla takipçi sayısını arttıranları bir bir platformdan uçurmaya başlayan Instagram, hala bu yolla takipçi kazanmaya devam edenlere de önemli engeller koydu.

“Gölge Engel” olarak adlandırılan yeni bir sisteme geçen sosyal medya platformu, fake takipçikasanların gönderilerini diğer kullanıcılara daha az gösteren bir algoritma geliştirdi. Eklenen sahte takipçiye göre gönderilerin etkileşiminin düştüğü bu sistemden muzdarip olmamak ve etkileşimlerinizi yukarıda tutmak için doğal takipçiler kazanmaya bakmalısınız.

2- Günde sadece bir gönderi paylaşın

Yeni algoritma ile birlikte yapılan paylaşımların çok daha uzun süre görünür kılınması sağlandı. Bu sebeple günde bir gönderi paylaşmak, o gönderinin görünürlüğünün artmasına da sebep olmaya başladı.

Dahası, çoğu kullanıcının Instagram’ı günde sadece bir kere açtığı düşünülürse, sizin üst üste yapacağınız paylaşımlar, Instagram’ı sadece bir kere kullanan kişilerin gözünden kaçacağı için, zorunlu olmadıkça sadece bir gönderi paylaşmanın daha makul olduğunu da belirtmeliyiz.

3- Gönderi saatlerinizi iyi belirleyin

Yapılan değişimle birlikte hemen beğeni almak ve görüntüleme sağlamak çok önemli olduğu için yaptığınız paylaşımların saatlerini de çok iyi ayarlamalısınız. Bu saatler genellikle 18.00 – 21.00 olarak belirlense de her sayfanın kullanıcı profili farklı olabileceğinden, sayfanızın en çok etkileşim aldığı saat aralığını belirlemeli ve ona göre paylaşımlar yapmalısınız.

Bunu kendi başınıza tutacağınız istatistikler yoluyla yapabileceğiniz gibi Owlmetrics gibi siteler üzerinden de kolayca hesaplayabilir ve zaman kaybetmeden hesabınıza dair verileri alabilirsiniz.

4- Hashtag’leri doğru belirleyin

Kullanacağınız hashtagler, sizin keşfet sayfasında daha fazla kullanıcıya gözükmesini sağlayabileceği gibi tam tersi de bir etki yapabilir. Bu sebeple sayfanızın temasına ve hitap ettiği bölgeye göre ayarlamalar yapmanız gerekiyor. En popüler hashtag’leri belirleyebileceğiniz sayfalara göz atarak, size en uygun olanları seçmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca 15-30 arasında hashtag belirlemenizin de işinize yarayacağını söylemeden geçmeyelim.

Belirlediğiniz bu 15 – 30 arası hashtahg’leri, paylaşacağınız gönderiye uyumlulukları dolayısıyla seçebilir ve çok abartmadan hepsini karıştırarak, başka başka gönderilerinizde kullanmaya devam edebilirsiniz.

5- Instagram Pod’larına katılın

Daha önce yapılan bir güncelleme ile platforma eklenen Instagram Pod’ları, aslında bir grup insanın yer aldığı mesajlaşma gruplarına verilen özel bir isim. Fakat bu gruplarda, paylaştığınız gönderiler otomatik olarak diğer kullanıcılara gidiyor ve grup içerisinde gönderi üzerinden sohbet döndürülebiliyor. Kuracağınız ya da katılacağınız mesajlaşma gruplarıyla birlikte, gönderilerinizi direkt olarak kitlenize ulaştırabilir ve anında daha fazla etkileşim alabilirsiniz.

6- Takipçilerinizi harekete geçirecek taktikler bulun

Aslında çoğu Instagram sayfası, gönderilerini gören kullanıcılarına nasıl yorum yaptıracakları konusunda oldukça kararsızlar. Her ne kadar yüksek oranda beğeni alsalar da her zaman yorum alan gönderilerin daha fazla kişiye ulaştığını unutmamanız gerek. Bu sebeple diğer sayfalardan biraz olsun kopya çekerek ya da kendi sayfanızın temasına uygun olarak çeşitli taktikler belirleyerek, takipçilerinize yorum attırmaya çalışın.

Örneğin; moda ile ilgili paylaşımlar yapıyorsanız, “bu gömleğin altına hangi renk ayakkabı gider?” gibi sorularla, takipçilerinizi harekete geçirebilir ve yorum yapmaya teşvik edebilirsiniz.

7- Yarışmalar düzenleyin

Yarışmalar her zaman bütün takipçilerinizin ilgisini çekecektir. Vereceğiniz şöyle kallavi bir ödül, bütün takipçilerinizi sayfanıza çekecek ve belki de daha önce almadığınız kadar çok etkileşim alabileceksiniz.

Bu yarışmaları yaparken, kullanıcıları başka gönderilerinize yönlendirmek ve tek bir yarışma ile diğer gönderilerinizdeki etkileşimi de arttırmanız mümkün. Fakat bunu yaparken güvenilir olmalı, vaat edilen ödüller kullanıcılara ulaşmalı ve etkişimi daim edecek şekilde bir yarışma düzenlenmeli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Etmek Daha fazla oku