Facebook Sayfa ve Reklam Ölçümleri

361

Facebook Sayfa ve Reklam Ölçümlemelerine Yeni Özellikler Ekliyor!

Aylık 2 milyar kullanıcı sayısını aşan Facebook, sayfa ve reklam istatistiklerini iyileştirmek için kolları sıvadı. Hem reklam hem de sayfa istatistikleri kanadında daha iyi performans almanızı sağlayacak yeni özellikler geliyor.

Facebook’un yakın gelecekte devreye alması beklenen metriklerden biri ‘landing page view‘. Adından da anlaşılacağı gibi, reklam sonrasında tıklanan linklere yönelik sayfaların açılma süresindeki kullanıcı davranışlarını ölçümlüyor.  ‘landing page view‘den  Facebook’un reklam oluşturma aracındaki  Trafik KPI’ını  kullananlar faydalanabilecek.

‘Pre impression activity breakdown’ Facebook’un reklam panelinde duyurduğu diğer bir özellik. Önümüzdeki haftalarda  reklamverenlere sunulacak olan bu metrik ile işletmeler, reklamla etkileşime geçen kişilerin yeni bir ziyaretçi mi yoksa mevcut ziyretçi mi olduğunu ölçümleyebilecek. Facebook’un yaptığı açıklamaya göre, Pre-impression breakdown, özellikle ürün tavsiyesi ile alakalı geniş hedef kitlesi olan dinamik reklamlarda çok faydalı olacak.

Sayfalar Artık Daha İnteraktif

Facebook, reklam panelinin yanı sıra marka sayfaları istatistiklerine yeni yetkinlikler ekliyor.  Sayfalar bildiğiniz üzere beğenilmeden sadece takip de edilebiliyor.  Facebook bu durumu göze alarak, işletmelerin kendi sayfalarını  kaç kişinin takip ettiğini ve takibi bıraktığıni follows ile ölçümleyebilmesini sağlayacak. Öte yandan bu kişilerin demografik bilgileri, takibin nerede olduğu, organik ya da sponsorlu yollardan mı olduğuna yönelik bilgilere de ulaşılabilecek.

Facebook sayfalarına eklenen bir diğer özellik ise ‘previews’. Kişilerin sayfanıza yönelik bilgilere nasıl ulaştığını tespit etmeye yönelik bir metrik. Bildiğiniz üzere, kullanıcılar, marka sayfaları hakkındaki bilgileri sayfalarına tıklamadan da öğrenebiliyorlar. Bu metrik, Facebook’un masaüstü bilgisayar kullanımında,  sayfayı ziyaret etmeden, sayfa hakkında kaç kişinin bilgi aldığını gösterecek.

Kişilerin her zaman Facebook üzerinden arkadaşlarından ya da ailelerinden gelen tavsiyeleri dikkate çoğu kez paylaşılıyor. Bu durumdan yola çıkan Facebook ‘recommendations’larla sayfaların, kullanıcı arkadaşları ya da aileleri tarafından kaç defa tavsiye edildiklerini gösterebilecek.

Facebook’un önümüzdeki aylarda daha iyi ölçümlemeler için sayfalara ve reklam alanlarına daha fazla yetkinlik getirmesi bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Etmek Daha fazla oku