Facebook’ta aylık 2 milyar kullanıcı var

303

Facebook’ta aylık 2 milyar kullanıcı var… ve sorumluluk

Facebook Baş Ürün Görevlisi Chris Cox, TechCrunch’a “Şirketimizin sosyal medyayı olumlu yönde en olumlu hale getirmek için yapabileceğimiz her şeyin ne olduğuna gerçekten dikkat etmeye değer bir boyut elde ediyoruz” dedi. Yeni kilometre taşı. Fırlatma işleminden 13 yıl sonra ve 1 milyar kişiye ulaştıktan sonra beş yıldan az süreyle gerçekleşen Facebook şu anda 2 milyar aylık aktif kullanıcıya sahip.

Facebook, insanların burada yapabilecekleri ve paylaşabilecekleri kişiselleştirilmiş bir “İyi Eklemeler” (Good Adds Up) videosuyla kutlamalarını istiyor. Bu arada, Mark Zuckerberg bu kısa duyuru mesajıyla serinletti.

İki milyar, oturum açmış kullanıcılar açısından YouTube’un 1,5 milyarın üstünde, WeChat’in 889 milyonunun, Twitter’ın 328 milyonunun ve Snapchat’ın tahmini 255 milyonu (her biri 110 milyon günlük ve 170 milyon aylık dönemin Aralık 2015 oranından çıkarılmış olarak tahmin edildiği üzere) en büyük sosyal uygulama haline getiriyor kullanıcılar). YouTube’un ötesinde, yalnızca Facebook’un diğer uygulamaları, WhatsApp ve Facebook Messenger da dahil olmak üzere her biri 1,2 milyar dolarla 1 milyondan fazla var. Instagram, geçtiğimiz günlerde 700 milyonu aşkın roketle bu kulübe katılabilir.

Facebook’un son on yılda büyüme hızı gelişmekte olan ülkeler tarafından artıyor. Şirket, ucuz Android akıllı telefonlar ve düşük bant genişliği bağlantıları için uygulamanızı acımasızca optimize etti. Toplam 1 milyar kullanıcıya isabet etmesi nedeniyle Asya’da ve Dünyanın Geri kalanında 746 milyon kullanıcı eklendi. Bu arada, yalnızca ABD ve Kanada’da 41 milyon ekledi.

Facebook’un boyut ve yaşına rağmen, kullanıcı sayısının yüzde 17’sinde 2012’den bu yana herhangi bir yıldan hızlı veya daha hızlı büyüyor. İnsanlar da bunu daha az kullanmıyor. Aslında, Facebook’un aylık kullanıcılarının yüzde 66’sı her geçen gün 1 milyar’a ulaştığında yüzde 55’lik bir oranla bugün geri döndü. Genç sosyal ağlar artık gençlere daha soğuk değilse, bu büyük ölçütlerde gösterilmez.

Ancak Facebook’un topluma yaptığı muazzam etki, “İnsanlara topluluk kurma ve dünyayı birbirine yakınlaştırma gücü verme” konusundaki yeni misyonu ile pozitivite eğilimine girmeye çalışıyor.

“Şirketin her alanında kesinlikle derin bir sorumluluk hissi var,” dedi Cox TechCrunch’a. “Ürünün nasıl kullanıldığını anlamamız için daha iyi hale gelmek zorunda olduğumuz ölçeğe ulaşıyoruz” Bu yüzden kullanıcı araştırması yaparak dünyayı dolaşıyor. Mark Zuckerberg, CEO’ların inkar etmesine rağmen, birçok insanın alaycı olarak üstlendiği bir dinleme turunda ülkeyi çapraz çiziyor.

Belki de 2 milyar kişilik bir topluluğa ev sahipliği yapmak, Silikon Vadisi’nden çıkmak ve Facebook’un insanların hayatlarını nasıl etkilediğini bulmak için yeterlidir.

Facebook Live’da intihar gibi büyük, haberli şeyler var ve sahte haberlere Donald Trump’ı seçme korkusu var. Ancak daha derinlerde, yakın her yerde bulunan bir sosyal ağın daha karmaşık sonuçları var. İnsanları yabancılaştıran internet bağımlılığını güçlendirebilir ve görüşlerimizi güçlendirerek toplumun kutuplaşmasına neden olan filtre baloncuklarını kolaylaştırabilir. Facebook rakiplerini büyük oranda fethederek, popülerliğinden kaynaklanan modern sosyolojik zorluklara sonuna kadar bir adım atmaya başladı.

Cox, Facebook’un benimsediği önemli bir kalıptır: “İnsanlığı etkileyen çok karmaşık sistemler hakkında düşündüğünüzde, sadece olan biteni açık tutmak. Ve sonra örneğin intihar veya zorbalığa maruz kalma, konu uzmanlarıyla çalışmak ve bir şeyler yapmak durumunda araştırma yaparak yapabileceğimiz en iyi şey nedir ve ardından dünyayla bu konuda konuşmaya başlayın. “Tartışmayı yapmak için. Bu trajik anları olabildiğince erişilebilir ve üretken olarak değerlendiren Facebook, politikaları ve prosedürleri hakkında şeffaflık raporları ve açıklamaları yayınlamaya karar verdi.

Cox, “Anlayacağımız sabit hedefle yaşıyorum; yaptığımız her şey için tüm iyiliği nasıl en üst düzeye çıkartacağım ve kötüye kullanılabileceğini ya da üzgün bir şey haline gelebileceğini nasıl azaltacağım” Cox ciddiyetle sona eriyor.

1 milyar dolara ulaşmak bir ürün oluşturmakla ve 2 milyar dolara erişmek bir kullanıcı tabanını oluşturmakla ilgiliyse, Facebook’un sorumluluğu aramızda empati kurmak için 3 milyar dolara ulaşmaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Etmek Daha fazla oku