Instagram’da Bu 4 Şeye İnanmayın

212

Instagram’ın popüler olması, yolunuza taş koyacak ilginç şehir efsanelerinin doğmasına yol açtı. İşte bunlardan dördü.

Instagram bugün en büyük sosyal platformlardan bir tanesi. Arkadaşlarınızla bağlanıp geniş bir alana etki edebildiğiniz platform, ismini yaymak isteyen firmalar için de oldukça önemli bir yer.

Bu kadar popüler bir platformun beraberinde bazı şehir efsanelerinin doğması, sürpriz değil. Ancak bu kulaktan kulağa yayılan efsanelere inanırsanız, Instagram’dan tam anlamıyla faydalanmanız imkansız hale gelebilir. Aşağıda doğru olmayan bazı Intagram efsanelerini sıraladık.

1. Instagram “Shadowbanning” Yapıyor

Efsane: Farkında olmadan engellenmeye “shadowbanning” deniyor. Instagram’ın bunu yaptığına inananlar, diğer Instagram kullanıcılarıyla etkileşimin ciddi biçimde düştüğünü söylüyorlar. Bunun yanında içeriğin hashtag aramalarında da çıkmadığına inanıyorlar.

Gerçek: Instagram, shadowbanning gibi bir uygulamasının olmadığını açıklamıştı. Çok fazla hashtag kullanmak gibi küçük şeyler nedeniyle engellenmezsiniz. Hesabınız yeterince izlenmiyorsa, bunun nedeni kullandığınız hashtag’ler veya tanıtımın yetersizliği olabilir.

2. Marka Hastag’inizin Sahibi Sizsiniz

Efsane: Markanız için Instagram’da kullandığınız hashtag’in kendi özel mülkünüz olduğuna inanıyorsunuz. Size göre bu etiketi başkaları, izniniz olmadan kullanmaz. Böyle bir şey olursa, mahkemeye başvurup gereğini yaparsınız.

Gerçek: Gerçeği öğrenmek sizi şaşırtacak çünkü hashtag’leri bırakın, sosyal medya hesabınız bile sizin değil. Yani Instagram’da paylaştığınız her şey, sitenin özel bir mülkü haline geliyor. Hashtag sahipliği diye de bir şey yok ve herhangi bir kullanıcı, sizin icat ettiğiniz ve markanızla bağlantılı hashtag’leri kullanabilir. Belirli bir hashtag için marka hakkını almanızın önünde bir engel olmayabilir, ancak bu hashtag’i başkalarının kullanmasına engel olamazsınız.

3. Instagram Gönderilerinizi Gizliyor

Efsane: Instagram’ın paylaştığınız fotoğraf veya videoları kasıtlı olarak gizlediğini düşünüyorsunuz, çünkü resimleri kaydırırken gönderinin kaybolduğunu gördünüz. Instagram bunu kasıtlı yaptı, çünkü paylaştığınızı çok fazla kişi görmesin istiyor.

Gerçek: Instagram, gönderileri artık tarih sırasına göre göstermiyor. Sosyal ağın kullandığı algoritma, çeşitli verileri ele alarak gönderileri bir önem sırasına koyuyor.

4. Instagram’da Takipçi Alınır

Efsane: Beğenme ve takipçi satın alarak bir anda “influencer” haline gelebilirsiniz. Instagram sizin bolca takipçiniz olduğunu algılayacak ve sizi, alanınızda lider olarak görmeye başlayacaktır. Böylece çok daha fazla kişi sizi görecektir.

Gerçek: Instagram, sahte beğenme ve takipçileri yerinden etmek için çalışıyor. Firmalar ise takipçi satın alan etki sahibi hesaplar tarafından kandırılmaktan oldukça şikayetçi. Takipçi satın almanın kullanıcı etkileşimini artırmadığını ısrarla belirtmekte de fayda var. Bolca takipçisi olan bir hesap sizi başta popüler gibi gösterebilir, ancak fotoğrafların altındaki anlamsız yorumlar, tüm bu imajı yerle bir edecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Etmek Daha fazla oku