En Sıcak Gezegen Keşfedildi

268

En Sıcak Gezegen Keşfedildi

Güneş sisteminin dışında kalan galaksilerin en sıcak gezegeni astronomlar tarafından bulundu. İlk belirlemelere göre gezegenin yüzeyi çoğu yıldızdan defalarca kat sıcak.

Jüpiter’e benzeyen ve KELT-9b olarak bilinen gezegen, Dünya zamanıyla her 1.5 günde bir yörüngesindeki yıldızın etrafında dönüyor. Ekseni çok dar olduğu için dev gaz bulutu gelgitle kilitleniyor ve yıldıza hep aynı yüzünü gösteriyor. Tıpkı Ay ile Dünya arasındaki ilişkide olduğu gibi.

Kaşifler, KELT-9b gezegeninin gün içerisinde 4300 santigrat derece ısıya ulaştığını belirtti. Bu demek oluyor ki Kelt-9b, Samanyolu Galaksisi içerisindeki en sıcak yıldızdan dahi fazla ısınıyor. Her ne kadar dış atmosfer ya da taç bölgesinde sıcaklığı 1.67 milyon dereceye ulaşsa da, yüzey olarak bakıldığında Güneş ile aralarında da sadece 1200 derecelik bir fark var.

KELT-9b, bu sıcaklık düzeniyle nedeniyle başka bir alemi yaşıyor. Ohio Üniversitesi’nden Profesör Scott Gaudi’ye göre gezegenin atmosferinde su ve karbondioksit molekülleri barınamıyor. Böylelikle kütle olarak tipik bir gezegeni andırsa da sıcaklık dolayısıyla atmosfer anlamında şu ana dek keşfedilen tüm muadillerinden farklı bir yere oturuyor.

Ev sahibi yıldız konumundaki KELT-9 ise Güneş’ten daha sıcak ve büyük, yoğun radyasyonu nedeniyle de KELT-9B’nin atmosferini buharlaştırarak şişiriyor. Bilim insanlarına göre gezegen, güneş sisteminin en büyüğü olan Jüpiter’den neredeyse 3 kat büyük fakat yoğunluk olarak sadece yarısına denk.

Astronomlar, 2018 sonlarına göre KELT-9b gezegenini NASA‘ya ait 9 milyar dolarlık Hubble teleskobuyla da gözlemlemeyi planlıyor. Bu sayede gezegenin ne ölçüde buharlaştığını, kuyruklu yıldız benzeri bir uzantısı olup olmadığını ve gaz bulutu olarak ne kadar süre var olabileceğini hesaplayabilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Etmek Daha fazla oku