İşte Cep Telefonları için Apple’ın Yeni Yazılımı IOS 11

485

Dün gece WWDC17’de duyurulan ve birkaç saat sonra beta olarak yayınlanan iOS 11’in muhtemelen çıkış tarihi Eylül ayı olarak görünüyor. Peki iOS 11 nasıl yüklenir? Dün gece kullanıma sunulan iOS 11’in Beta1 sürümünü geliştirici olmadan da indirmeniz mümkün olsa da, birçok uygulama ile uyum sorunu yaşaması nedeniyle sindirmenizi pek önermiyoruz. Yine de yüklemek isterseniz, öncelikle iOS 10.3.x sürümünden bir yedek almanız gerekiyor. Yedeğinizi aldıktan sonra buradan iOS 11 profilini cihazınıza yükleyip, daha sonra Ayarlar – Genel – Yazılım Güncelleme sekmesinden telefonunuzu güncelleyebilirsiniz. Biz genede eylül ayını beklerin deriz. 

Yeni Neler Var ?

Neler yokki bir kere herkesin hasretle beklediği hücresel veri kısayolu var ! Daha sonra Yeni dosya uygulaması, Ekran kaydı,Yeni Apple Store,Sade kilit ekranı,Saklama alanı bölümü yeniden tasarlandı ve artık kullanılmayan uygulamalar otomatik olarak silinebilecek. Daha kalın ekran yazıları, geliştirilmiş kamera ile QR code tarama, icloud aile kullanımı, tek el klavye kullanımı,Arkit uyugulaması, Siriye yeni bir ses,live photos yeni özellikleri, ipad için sürükle bırak özelliği, yeni aktarım şekli, son olarak bizi pek ilgilendirmiyor ama genede özellik harika Apple Maps artık AVM ve havalimanlarınında kat planlarını da kapsıyor.

Hazırsanız Başlayalım. !

1. hücresel Veri kısayolu, yepyeni bir kontrol merkezi tasarımıyla geldi!

iOS kullanıcılarının en büyük dertlerinden biri, hücresel veri kısayoluna ulaşımın çok zor olmasıydı. Hücresel veriyi kapatıp açabilmek için ayarlara girmek zorunda kalınması birçok kullanıcı tarafından şikayet ediliyordu. Yeni güncellemeyle artık hücresel veri kontrol merkezinden kapatılabilecek, bunun yanında kontrol merkezi kişiselleştirilebilecek.

2. Files uygulaması ile artık telefonunuzdaki dosyalara erişim sağlayabileceksiniz.

files

iOS 11’den önce Apple iPhone’unuzda bulunan dosyalara doğrudan erişim hakkı tanımıyordu. Yeni güncelleme ile birlikte artık telefonunuzdaki tüm dosyalara erişim sağlayabileceksiniz. Tabii uygulamaların kendi dosyaları ve sistem dosyaları gibi önemli dosyalar hariç.

3. Yeni güncellemeyle artık ekran kaydı yapılabilecek.

iOS-11-hidden-features-1

iPhone kullanıcılarının sıkıntı yaşadığı bir diğer konu ise ekran kaydıydı. Ekran kaydı yapabilmek için ya 3. parti programlar kullanılması gerekiyor ya da MacOS işletim sistemli bir bilgisayardan QuickTime ile kayıt yapılabiliyordu. iOS 11 ile birlikte artık kullanıcılar telefona ekstra bir uygulama yüklemeden ekran kaydı yapabilecek.

4. App Store yaklaşık 9 yılın ardından tamamen yeniden tasarlandı.

Yeni tasarımıyla beraber daha fazla fonksiyon kazanan AppStore’da en önemli özelliklerden biri de oyun demolarında. Oyunları indirmeden önce Cloud üzerinden oyunların demolarını oynayabileceksiniz.

5. Kilit ekranı sadeleştirildi.

Eski kilit ekranında tüm bildirimler sabit olarak bulunuyordu, iOS 11 ile birlikte tüm bildirimleri görebilmek için kilit ekranında yukarı doğru kaydırmanız gerekecek.

6. Apple Maps artık AVM ve havalimanlarında kat planlarını da kapsayacak.

Şu anda sadece Amerika’da belli AVM’lerde kullanılacak olan uygulamayla beraber artık AVM’lerin ve havalimanlarının kat planlarını da Apple Maps’te bulabileceksiniz.

7. Saklama alanı bölümü yeniden tasarlandı ve artık kullanılmayan uygulamalar otomatik olarak silinebilecek.

iOS-11-hidden-features-2

Saklama alanı bölümünün en üstünde kısa bir özet olarak kullanılan alanlar bulunuyor. Alt kısımda ise hangi uygulamanın en son ne zaman kullanıldığıyla beraber kapladığı alan bilgisi yer alıyor.

8. Tasarım açısından da birçok değişiklik mevcut. Apple daha çok kalın yazı tiplerini tercih etmiş.

iOS-11-hidden-features-8

9. iPhone kamerası artık QR kod tarayabilecek.

Bu özellik de app store’daki uygulamalar ile kullanılıyordu ancak artık iPhone’un kendi kamerası da bu özelliği sunuyor.

10. iCloud’u ailenizle beraber kullanabileceksiniz.

iCloud aile paylaşımı ile beraber 200gb’dan fazla depolama alanınız varsa ailenizle beraber bu depolama alanını kullanabileceksiniz.

11. Birçok uygulamanın ikonu değişti, hesap makinesinin tasarımı da biraz daha oval hale geldi.

iOS-11-hidden-features-6

12. Klavyeye yeni eklenen özellik ile beraber artık tek elle de yazabileceksiniz.

iOS-11-hidden-features-4

iPhone 6 ve 7 plus sahiplerinin en çok zorlandığı konulardan biri de telefonu tek elle kullanırken yazı yazamamaktı. Bu güncelleme ile beraber artık tek elle yazmak daha kolay hale geliyor.

13. WWDC17’de duyurulan bir diğer uygulama ise ARKit. Oyun ve uygulama dünyasına çok büyük yenilikler katacağı aşikar.

14. Siri, yeni sesiyle beraber birçok yeni özelliğe de kavuştu.

d61b40945a67be3ff0f57555e1f2b07a9be6c251[1]

İngilizce sesi değişen Siri, artık sizinle bir arkadaş gibi konuşabilecek. İlk sürümlerinden bu yana gelişmeye devam eden sesli asistan artık İngilizce’den Çince, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca’ya çeviriler yapabilecek.

15. Live Photos’a birçok yeni özellik eklendi.

sdaf

Boomerang’ta çektiğiniz tarzda videoları artık iPhone kamerasında da çekebileceksiniz. Bunun yanında çektiğiniz videolardan uzun pozlama fotoğraflar da çıkarabileceksiniz.

16. iPad için sürükle bırak özelliği ve yeni menü.

iPhone için kullanılamayacak olan bu özelllik, iPad’lerde daha hızlı ve daha efektif çalışmayı sağlayacak.

17. Yeni cihazlarınızı kolaylıkla eşleştirip bilgilerinizi aktarabileceksiniz.

we

Eski iPhone’unuzdaki şekli yeni iPhone’unuza okutarak tüm kişisel bilgilerinizi güvenli şekilde yeni iPhone’unuza aktarabileceksiniz.

Peki bu güncellemeyi hangi cihazlar yükleyebilecek?

a3

iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 5s, 12.9 inç iPad Pro (2. nesil), 12.9 inç iPad Pro (1. nesil), 10.5 inç iPad Pro, 9.7 inç iPad Pro, iPad Air 2, iPad Air, iPad (5. nesil), iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2, iPod touch (6. nesil) kullanıcıları iOS 11’i cihazlarına yükleyebilecek.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Etmek Daha fazla oku